Nohejbal

Hodnotící zpráva amatérských nohejbalistů z Havlovic za rok 2006

Rok 2006 byl pro amatérské nohejbalisty Havlovic zatím nejbohatším na akce od doby, kdy se tato parta začala nohejbalu věnovat. Už v roce 2005 si havlovičtí nohejbalisté vyzkoušeli jaké je to hrát nejen v rámci tréninku pouze v Havlovicích v tělocvičně, a nebo na venkovních kurtech. Odzkoušeli si atmosféru celoročního nohejbalového turnaje ve Velké Jesenici, a protože výsledky nebyly až tak špatné, padlo rozhodnutí pro rok 2007 takové, že Velká Jesenice bude jen doplňkový program ve volných termínech a hlavní náplní nohejbalových družstev Havlovic bude obsazování nohejbalových turnajů v blízkém i vzdálenějším okolí, kam jsme byli postupně pořadateli zváni.

Základní přípravou na veškeré turnaje byly pravidelné tréninky. Ty se konaly každou středu po celý rok a to v zimě v tělocvičně u Čápů a v letních měsících na nových kurtech s umělým povrchem ve sportovním areálu TJ Sokol Havlovice. V průběhu roku nebyla vynechána jediná středa na přípravu a tak jsme absolvovali  51 tréninkových dvouhodin a to i v době dovolené i svátků. Scházeli jsme se tak, že na každém tréninku byly na kurtu minimálně dvě trojice a tak mohla příprava probíhat bez komplikací. Tréninku se zúčastňovali následující hráči, členové amatérské party nohejbalistů Havlovic: Čáp Roman, Čáp Stanislav, Dufek Jaroslav, Hejna Petr, Kleistner Jan, Paulus Josef, Pitaš Jiří, Semerád Jaroslav Semerák Miroslav, Stach Jaroslav a od 6. Září 2006 s námi začal trénovat Žlůva Jaroslav. Pro tréninky jsme měli zamluvené každou středu jeden umělý kurt, který jsme financovali z vlastních zdrojů za příslušné ceny podle platného ceníku.

   Jedna tréninková středa byla věnována přátelskému tréninkovému utkání nohejbalových trojic mezi Havlovicemi a Broďákem. Byl to soupeř, který hraje nohejbal v chatové osadě na Brodském rybníku u Červeného Kostelce. Utkání skončilo nerozhodným výsledkem 7 : 7. Zápas se uskutečnil 15. srpna 2006.

   Ještě jedna středa nebyla jako trénink, ale ve středu mezi svátky jsme uspořádali „Vánoční nohejbalový turnaj“ trojic a to 27. prosince 2007 v sále Kulturního domu v Havlovicích. Protože zde je možné hrát pouze na jednom hřišti, byla omezena i účast pozvaných na 10 mužstev. Byla vybrána družstva se kterými máme velice dobré vztahy a nikdo z pozvaných neodmítnul. Havlovice hrají na všech turnajích pod názvem Vodníci, v případě dvou družstev se druhé družstvo jmenuje Hastrmani a na turnaj v Kulturním domě v Havlovicích jsme postavili i třetí družstvo pod názvem Autodoprava Čech Těšany. Po celodenním zápolení vyhrálo družstvo Veteránů z Malých Svatoňovic, druzí skončili Žraloci z Choustníkova Hradiště a třetí místo obsadili hráči Rotující palička z Vítězné.  Na 6. Místě skončili Hastrmani. Vodníci byli na osmém místě a mužstvo Těšan skončilo deváté. Všechna zúčastněná družstva byla odměněna věcnou cenou a odvezla si i pěkné diplomy.

   Od července roku 2006 jsme začali hrát v nových dresech, které jsme dostali sponzorským darem od podnikatele a kamaráda Jarina Čecha z Těšan, který podniká v autodopravě. Dresy jsou modro-bílé a nosíme na nich reklamu Jarina Čecha a jeho firmy: RINGOTOUR TĚŠANY a AUTODOPRAVA ČECH TĚŠANY.  Celkem nám daroval 10 kompletních dresů. V této souvislosti bylo zajímavé, že se nám podařilo na turnaji v Bačetíně sehnat na tuto reklamu pro Jarina Čecha zadání na dopravní služby týkající se rozvozu pneumatik po celé České republice pro jednoho podnikatele z Dobrušky, který byl také účastníkem nohejbalového turnaje v Bačetíně.

   Stěžejní akcí naší party byl červnový nohejbalový turnaj trojic na kurtech s umělým povrchem ve sportovním areálu TJ Sokol Havlovice. Termín konání byl 3.červen 2006. Byl to 2. ročník nohejbalového turnaje trojic „O dušičku havlovického vodníka“. Hrálo se o putovní pohár. Třicet centimetrů vysokou postavu VODNÍKA, kterou si na rok domů odvezla výborná trojice  hráčů z Bílé Třemešné, když ve finále porazila v napínavém zápase největšího favorita turnaje, „ŠIMÁKY“ z České Skalice. Z duelu o třetí místo vyšli vítězně hráči Kaménky z Malých Svatoňovic, když porazili naše Hastrmany, na které tím pádem zbylo čtvrté místo. Turnaje se zúčastnilo celkem 16 družstev z trutnovského a náchodského okresu. Další naše družstvo, a to Vodníci skončili na 6. místě a na Autodopravu Těšany zbylo místo 13. Věcnou cenu si Vodník Dufíno s dětmi odvezlo prvních 8 mužstev a první tři družstva obdržela kromě dalšího i pěkné medaile a dušičkové hrníčky od havlovického VODNÍKA. Turnaj měl velmi dobrou úroveň, ke které přispělo i dobré zázemí celého sportovního areálu, včetně již tradičně dobrého občerstvení, zajišťovaného manželkami našich hráčů, společně s dobrými kamarády, kteří nám vždy přijdou rádi pomoci. Parta amatérských nohejbalistů měla pronajaté kurty se sociálním zařízením a prodejními místy po dohodě s výborem TJ Sokol Havlovice za poplatek, který byl stanoven předem výborovou schůzí Sokola na základě naší žádosti. Pronájem platil pro prodejní místa i na následující den 4.června, kdy celá parta i s obsluhujícím personálem ze soboty pomohla se zajištěním „Dětského dne“, organizovaného Obecním úřadem Havlovice. Dětem byly podávány nápoje a párky v rohlíku zdarma a na toto občerstvení přispěla i parta amatérských nohejbalistů. Výtěžek z prodeje na Dětském dni ve výši 2.000,- Kč byl předán jako dar ředitelce ZŠ Havlovice pro použití dětem na školní vybavení. Děti ze školy na oplátku připravily na náš turnaj krásné papírové, malované medaile pro první tři družstva.

   Ještě jedna akce byla pořádána partou amatérských nohejbalistů z Havlovic a to 30.září 2006. Nebylo to v Havlovicích ale v Bohuslavicích. Tamní majitel volejbalového kurtu a restauračního zařízení u bohuslavického mostu, Olda Křížek, se kterým několik z nás ještě za mlada hráli kopanou za Spartu Úpice, nám nabídl zdarma pronajmout hřiště na nohejbalový turnaj. Kdo by nepřijal takovou nabídku, když dnes se platí všude a za všechno. Turnaj jsme uspořádali pro 6 pozvaných družstev. Název turnaje byl „Bohuslavickej nohakop“

1. ročník, a vše vyšlo perfektně. Občerstvení nám zajistil majitel pohostinství a kurtu a nemělo to chybu. Už po skončení turnaje jsme se domluvili na dalším turnaji v roce 2007 se stejnými podmínkami a protože turnaj se moc líbil i všem zúčastněným družstvům, budeme rozšiřovat počet účastníků na 10 družstev. Celý turnaj vyhrálo naše družstvo Vodníků před Rotující paličkou z Vítězné a Veterány z Malých Svatoňovic. Další pořadí: Kopačky D. Králové, Choustníkovo Hradiště a poslední byli Serbousci z Trutnova.
Jak jsme již předeslali, tak mužstva party amatérských nohejbalistů z Havlovic absolvovala v roce 2006 jen turnaje, které bylo možné časově obsáhnout. Účast na turnajích byla následující:

– nohejbalový turnaj trojic „AMOS CUP 2006“ pořádaný bývalým vynikajícím hráčem nohejbalu Romanem Pytelou, který skončil se závodní činností ze zdravotních důvodu.  Turnaj se uskutečnil ve dvou tělocvičnách ZŠ  V Domcích v Trutnově. Výborně obsazený turnaj vyhráli Šimáci z České Skalice. Havlovice obeslaly turnaj dvěma družstvy. Hastrmani skončili na 4.místě a Vodníci byli 8.

„První jarní cena“ celoročního nohejbalového turnaje ve Velké Jesenici. Turnaj, který jsme se rozhodli navštěvovat jen ve volných termínech. Turnaj, který probíhá na čtyřech antukových kurtech od dubna do října každou druhou sobotu v měsíci. Na tomto turnaji získali havlovičtí Vodníci první body do celoročního turnaje za sedmé místo.

„O dušičku havlovického vodníka“ – hodnocení bylo provedeno výše.

„NOHEJBALFEST“ pořádaný partou nadšenců nohejbalu v Markoušovicích. Zde jsme se potkali poprvé s družstvem Rotující palička. Toto družstvo se taky stalo vítězem Nohejbalfestu přen našimi Vodníky.

„O pohár starosty obce JIZBICE“ Na tomto turnaji startovalo družstvo Hastrmanů a skončilo na čtvrtém místě, když neobhájilo vítězství z roku 2006.

– ve stejném termínu, jako se hrálo v Jizbici, byl turnaj i ve Velké Jesenici, kde se hrála „Prázdninová cena“. Na tento turnaj odjelo druhé družstvo Havlovic – Vodníci. Umístění na sedmém místě z 13 účastníků.

12.srpna – další z turnajů ve Velké Jesenici „Cena Metuje“. Umístění na 6. místě pro Vodníky.

19.srpna – zcela nové prostředí s úplně neznámými mužstvy ve vesničce Bačetín, která leží na úpatí Orlických hor. Dobrá hra i trochu štěstí přineslo družstvu Vodníků z Havlovic vítězství, které bylo vybojované na nejlépe obsazeném turnaji v celé sezóně. Z turnaje jsme si dovezli velký putovní „Pohár starosty obce Bačetín“. Pohár byl po celý rok vystaven v pohostinství „AMERIKA“ v Havlovicích. Poznali jsme velké množství nových kamarádů, kteří nás zvali na další turnaje do podorlicka. Bačetínský starosta, který nám předával putovní pohár se velice zajímal o nově vybudovaný sportovní areál v Havlovicích, který na všech turnajích propagujeme. Neškodilo by mít na turnajích k dispozici nějaký jednoduchý, finančně nenáročný propagační materiál.

26.srpnaturnaj pořádaný Sokolem Kohoutov. Zajímavostí bylo to, že jsme poprvé viděli hrát nohejbal na travnatém hřišti. Bylo to jedno hřiště ze tří. Zbývající dva kurty byly pokryty drobným štěrkem. Turnaj vyhráli hráči Bílé Třemešné před Žraloky, Pomeranči a Vodníky z Havlovic. Z Kohoutova jsme si nepřivezli ani diplom. Že by pořadatelé zapomněli?

2.září – velice pěkný a dobře obsazený turnaj v Bílé Třemešné. Hráno na třech antukových kurtech postavených před dvěma roky. Pořadatelem byli hráči nejnižší nohejbalové soutěže - Bílá Třemešná a ti se také stali vítězem celého turnaje. Účast přislíbilo 24 družstev, z toho i další, která hrají pravidelně soutěže. Nakonec přijelo pouze 13 družstev. Za vítěznými hráči z Třemešné skončili Žraloci z Choustníkova Hradiště, třetí byli Vodníci z Havlovic, když v souboji o čtvrté místo porazili Rotující paličku z Vítězné. Z Bílé Třemešné jsme si dovezli i malý pohár za třetí místo.

16.září„VARTA CUP 2006“ Batňovice. 13 družstev na dvou antukových kurtech. Pořadatelem byla Jana Möglichová, společně s Jirkou Dvořáčkem. Některá pozvaná družstva byla pro družstvo Havlovic dosti neznámá a o třídu výkonnostně výš. Na tomto turnaji hrál poprvé za Havlovice Jarda Žlůva. Měli jsme možnost shlédnout hráče a hráčky vyšších soutěží, především ze Slavoje Český Brod. První místo vybojovalo družstvo Olíznutý šnek z Vysokého Mýta, za které nastoupil otec a jeho dva synové. Byla přítomná i maminka, která jim ale jen fandila. Druzí byli Šimáci z České Skalice, třetí Kaménka Malé Svatoňovice a čtvrté místo obsadilo Kolínko z Vrchlabí. Na Vodníky tentokrát zbylo osmé místo.

30.září„BOHUSLAVICKEJ NOHAKOP“ – hodnocení bylo provedeno výše.

14.října – v Bohuslavicích se konal i další turnaj nazvaný „Posvícenský nohejbalový turnaj“, pořádaný místními nadšenci. Pět mužstev bojovalo v jedné skupině každý s každým.  Turnaj vyhráli Vodníci z Havlovic, druzí byli Divišovci z Velkých Svatoňovic, třetí místo patřilo družstvu V Ráji z Adamova, čtvrté místo obsadili hráči družstva Ptákovice, poslední skončili Oborníci.

21.říjnaturnaj pořádaný v Hradci Králové na závěr letní sezóny. Pořadatelem byl Jaroslav Marhan, podnikatel v oboru kovo-dřevo, bývalý fotbalový hráč Rudé hvězdy Hradec Králové. Člověk, který už mnoho let jezdí na turnaje v kopané, hráčů nad 40 a 50 let do Havlovic, společně s dalšími kamarády z Hradce Králové. Hrálo se na jeho soukromém tartanovém kurtu v zahradě u jeho vily, kde má jeho firma kanceláře a bydlí tam i jeho matka. Pozvání Jardy Marhana a jeho chilské přítelkyně jsme obdrželi na posledním Superhapostar v září 2006. Turnaj spojený s velkým rautem byl obsazen šesti družstvy. Z Havlovic byli pozváni jak Vodníci, tak i Hastrmani. Ostatní družstva byla složena převážně z kamarádů Jardy Marhana a profesemi to byl samý doktor, právník a manažer z Hradce Králové a z Prahy. Poznali jsme se zde i s majitelem klubu Bohemians Praha, který hrál za družstvo Prahy1. Protože se jednalo pouze o takový exhibiční turnaj přijeli Havlovice do Hradce i se svým maskotem „Vodníkem“ Jardou Dufkem, který některé zápasy odehrál v přestrojení za vodníka. Vodník měl velký úspěch u diváků i u dětí. Celý turnaj vyhráli Hastrmani před Vodníky, třetí byl hradecký Paleta team, čtvrtá Praha 1, pátá Praha 2 a poslední místo patřilo Lokomotivě Hradec Králové.

16.prosince – hráči mužstva Rotující palička nás pozvali na jejich pravidelný nohejbalový turnaj do tělocvičny ve Vítězné. Hrálo se o „Pohár starosty obce Vítězná“. Sám starosta je hráčem družstva Rotující palička. Havlovice přivezla do Vítězné dvě mužstva. Oběma se ale moc nedařilo a obsadili šesté a osmé místo z 18 účastníků. Vítězem se stali Žraloci z Choustníkova Hradiště.

27.prosince„Vánoční turnaj“ v KD Havlovice – hodnocení bylo provedeno výše.

Levý – Pravý břeh. Klání sportovců i nesportovců bydlících v Havlovicích na levém a pravém břehu Úpy, ale i bývalých rodáků, které život zavál dále od Havlovic. Soupeření obou břehů v pěti disciplínách mezi nimiž nechyběl ani nohejbal. Za pravý i levý břeh nastoupili i hráči amatérské party nohejbalistů z Havlovic, kteří přispěli k velice zdařilé akci TJ Sokol Havlovice. Za levý břeh nastoupil Jarda Semerád, Jirka Pitaš a Jirka Pinkava. Za pravý břeh Jarda Dufek, Jirka Dvořáček a budoucí mistryně světa v nohejbale trojic Jana Möglichová, jedenáctinásobná mistryně republiky. Levý břeh toto utkání sice prohrál, ale nic to nezměnilo na tom, že celkově zvítězil levý břeh nad pravým břehem 4:1 a zaslouženě přebral z rukou předsedy TJ Sokol, Jardy Balcara velký, stylový, putovní pohár.

V celoročním nohejbalovém turnaji ve Velké Jesenici se Vodníci z Havlovic umístili v závěrečném účtování celkově na 10.místě.  Z 18 účastníků a s body započítaných jen ze tří dílčích turnajů je to pěkný výsledek, protože dalších čtyř dílčích turnajů se Vodníci ve Velké Jesenici nezúčastnili, když absolvovali jiné turnaje.

Hráči party amatérských nohejbalistů z Havlovic se v roce 2006 zúčastnili celkem 16 turnajů na kterých se 4x umístili na 1.místě, 2x na 2.místě, 1x na 3.místě, 4x na 4.místě, 4x na 6.místě, 2x na 7.místě, 4x na 8.místě, 1x na 9.místě a 1x na 13.místě. Odehráli přátelské utkání s Červeným Kostelcem – Broďákem, podíleli se organizaci dětského dne v Havlovicích, zorganizovali 3 nohejbalové turnaje, odehráli zápas v rámci souboje Levý – Pravý břeh a absolvovali za rok 51 tréninkových dvouhodin.

Nohejbalisté z Havlovic byli velice populární na všech turnajích hlavně pro svůj vysoký průměrný věk, když nejstaršímu bylo 62 roků a v průměru družstvo Vodníků dosahovalo věku 52 let. Přesto se vždy dobře vyrovnali s mnohem mladšími soupeři, když v některých případech by mohli být protihráči jejich vnuky.

Pro nedostatek termínů musely být turnaje vybírány a proto nebyly obsazeny nejen některé dílčí turnaje ve Velké Jesenici, ale i turnaje na které jsme byli zváni do Radvanic, Krčína, Kounova u Dobrušky, Pecky, Starkoče, Dolní Radechové, Pilníkova, Semechnic, Martínkovic, Teplic nad Metují a Opočna. Tam budeme chtít zajet v roce 2007.

Na všechny turnaje jsme se přepravovali vlastními vozidly na vlastní náklady. Startovné si hradili hráči sami podle výše startovného na jednotlivých turnajích.

Závěrem lze konstatovat, že parta amatérských nohejbalistů byla v roce 2006 velice aktivní v rámci  TJ Sokol Havlovice a naší obec dobře reprezentovala v oblasti podkrkonoší, podorlicka i krajského města Hradec Králové.

Hodnotící zprávu zpracoval dne 2. března 2007 Jiří Pitaš.

Zpět na Havlovické sportovní noviny.