Šlapeto Havlovice

Šlapeto v roce 2011

První jarní vyjížďka byla 24.3.2011 za pěkného počasí, kdy teploměr ukazoval 15 st.C. Bylo to naše tradiční kolečko- přes Poplužské království na Sychrov, Veselku a zpět do Havlovic. Potom již každý čtvrtek pravidelné setkání kamarádů Šlapeťáků a po 17 hod. jsme vyráželi po okolí. Někdy směr Ratibořice a zpět přes Hořičky nebo podruhém břehu Úpy na Žernov, Červenou Horu, k Devíti Křížům. Jindy zase směr Trutnov - přes Starý Rokytník na Gablenz nebo přes Suchovršice na Markoušovice a Velké Svatoňovice. Když se zpětně podíváme do našich zápisků, tak si osvěžíme paměť, jaké krásné počasí bylo koncem dubna, kdy již odkvétaly třešně a kvetly pampelišky. Každoročně také jezdíme na Špinku, do Hajnic a potom pokračujeme na Běluň, Brzice, Hořičky. Celodenní výlet 7. května nás zavedl na Hrádeček. Tady vždy zavzpomínáme na exprezidenta Havla. Ten den jsme ujeli téměř 70 km, Další celodenní výlet byl o svátku v červenci, a to do Opočna. Tam jsme jeli do České Skalice, pokračovali přes Velkou Jesenici. Zpět naše cesta vedla na Nové město n.Met., Vrchoviny, Bakov. Ujeli jsme téměř 73 km. Od 24.8. do 28.8.2011 jsme měli zajištěný pobyt v Jizerský horách - Horní Maxov, chata Barborka. Zde jsme prožili krásné dny, kdy se střídaly výjezdy do kopců a hned zase prudké sjezdy. Vyšláply jsme 110 schodů na rozhlednu Královka, podívali se do Bedřichova, Hrabětic, Josefova Dolu. Do Maxova a zpět jsme měli rezervovaný vagon pro nás i kola, takže cesta byla bez větších problémů. Po vydařeném prodlouženém víkendu jsme se dohodli, pokud budeme všichni zdrávi, tak koncem srpna vyrazíme zase po krásách Česka. Poslední celodenní výlet nás čekal na Svatého Václava. Rozhodli jsme se pro Stachelberg. Ráno jsme vyrazili do Trutnova - Poříčí. Odtud na Dvoračky a pokračovali jsme do buřtárny u Pěti buků. Odtud na Stachelberg a do Žacléře. Zde jsme se stavili na návštěvě u našich společných známých, kteří s námi občas jedou na nějaký výlet. Potom přes Lampertice, Bernartice domů. Ujeli jsme téměř 68 km. Poslední vyjížďka 27.10. je pravidelně zaměřená na jízdu přes mosty z Havlovic do Suchovršic. Je jich neuvěřitelných 23 a nejedeme 21 km. Mimo pravidelné vyjížďky si nejméně 2x zajedeme do Trutnova - pasáže na bowling. Společně oslavujeme kulaté a půlkulaté narozeniny. Bohužel nás ale zastihla i smutná zpráva, kdy jsme se rozloučili s naším kamarádem Šlapeťákem Lubou Honzerou, který s námi najezdil hodně kilometrů a prožil hezké chvíle. Těšíme se již na 22.3.2012, kdy bychom měli mít připravená kola po zimní přestávce a vyrazit do přírody.
Stanislav Čáp

Šlapeto v roce 2008

V roce 2008 se kolektiv cyklistů – Šlapeťáků sešel k 29 vyjížďkám po krásách našeho okolí. První vyjížďka byla spojena s návštěvou členky Soni Smékalové, které jsme dodatečně popřáli k narození syna a předali malý dárek. Další týden byla v klubovně důchodců velká oslava kulatých narozenin – Zdena Honzerová a Petr Hejna. Další týdny jsme již jezdili po známých trasách – Ratibořice, Hořičky, Rtyně v Podkrkonoší. Na svátek 1.5. jsme vyrazili na Hrádeček – sídlo exprezidenta Havla. Ujeli jsme téměř 60 km. Na druhý květnový svátek jsme si vyjeli k našim polským sousedům – Kudowa Zdroj. Vlastnoručně jsme si nachytali ryby, které nám potom připravili jako pochoutku. Tato trasa měřila 51 km. Navštívili jsme havlovické děti, které byly na výletě na chatě Řehačka. My jsme ještě stačili i vystoupat na rozhlednu Žaltman. V červnu jsme připravili na závěr cvičebního roku pro děti několik soutěží při cestě na vyhodnocení, které bylo na rybárně. Po celé léto se střídaly trasy směrem na Trutnov - památník Gablenz, na Červený Kostelec - rybník Špinka, Studnice - studánka železité vody, na Maršov - pomník vytesaného lva. Každým směrem nás čekal nějaký kopec, ale vždy jsme to zvládli. Samozřejmě se nám nevyhýbaly defekty - utržená přehazovačka, píchlá duše, utržený šroub u sedla apod. Pokud to jen trochu jde, naši páni Šlapeťáci se snaží o rychlou opravu. V průběhu sezóny jsme ještě společně oslavili dvě kulatá jubilea – Vašek Kosinka a Lenka Čepelková. Poslední jízda je vždy přes několik mostů – loni to bylo 8 mostů. Závěrečné hodnocení bylo v klubovně důchodců, kam nás přišel pochválit a předat malé dárky čert s andělem. Přinesli nám ale jeden dárek, který má vždy velký úspěch. Byla to pozvánka na bowling do Trutnova. Celkové hodnocení přednesl Standa Čáp. Nejlepší ujeli 631 km. Za dobu od roku 1996, kdy se začaly evidovat km, mají někteří již ujeto více jak 7500 km. Šlapeťácký rok 2008 přibližuje naše fotoreportáž.

Šlapeto v roce 2006

Cyklistický oddíl Šlapeto jako každoročně, tak i v loňském roce zahájil sezónu ve čtvrtek 23.3.2006. Byl to první čtvrtek po prvním jarním dnu. Od tohoto čtvrtka jsme se sešli celkem ke 33 vyjížďkám. Některé byly kratší - jako Havlovické kolečko, které měří necelých 2,5 km. Naopak o svátcích jsme si kilometry přidali. Průměr najetých kilometrů za jednu etapu byl 24,5 km. Počasí nám v loňském roce přálo a tak nejlepší jednotlivec ujel krásných 777,70 km a to měl pouze jednou absenci. I desátý v pořadí měl úctyhodných téměř 600 km. Poznávali jsme krásy našeho okolí, ale byly zde i etapy nové - zámek Opočno /77,86 km/, rekreační středisko Kateřina u Chotěvic /64,85 km/ a jako tradičně Hrádeček - sídlo exprezidenta Havla /64,59 km/. Naše sportovní vyžití není jen na kolách, ale využili jsme sportovní areál a společně si zahráli minigolf a tradičně má velký úspěch bowling v Trutnově. Samozřejmě nežijeme jen sportem. V loňském roce oslavilo několik Šlapeťáků a Šlapetek kulaté výročí, které jsme společně oslavili ve společenské místnosti OÚ. Budete se jistě divit, ale byla to výročí 40,50,60 i 70 let. Tím Vám chceme dokázat, že sportovat lze v každém věku. Zhodnotili jsme sezónu, kterou přišel navštívit i vládce pekel, který chválil a naděloval drobné dárečky. Pro zpestření jsme měli tipovací soutěž, kterou připravil a zhodnotil Standa Čáp. Již se těšíme, že 22.3.2007 v 17 hod. se sejdeme a společně vyrazíme do okolí, které máme tolik rádi.

Šlapeto v roce 2005

Cyklistický oddíl Šlapeto podnikl v roce 2005 32 vyjížděk na kole po okolí naší obce. První vyjížďka začíná první čtvrtek po prvním jarním dnu. Loni to bylo 24.3., kdy jsme zahájili již 10. sezónu. Potom již pravidelně každý čtvrtek v 17 hod. se schází parta vyznavačů cykloturistiky k podvečerním vyjížďkám. Jednotlivé trasy protínají známá i neznámá místa našeho okolí. Průměr najetých kilometrů v jedné vyjížďce byl 24 km. Tento průměr se v loňském roce snížil,neboť nám na nejdelší dny v roce 3x pršelo, tak jsme volili náhradní program /kulturní v pergole/. Také jsme se jeden čtvrtek místo vyjížďky sešli ve sportovním areálu za školou, kde jsme měli sportovní hry. Zakončení bylo v klubovně tělovýchovného zařízení.

Nejdelší trasa byla na svátek 5.7.2005, ujeto 67,23 km. Účastníci na ni asi nezapomenou, neboť ze Zliče nás provázelo hrozné počasí – déšť a zima. Nejezdíme jen na kolech. Loni jsme byli 3x na běžkách po okolí – 45 km. Pravidelně si jezdíme protáhnout tělo na bowling.

Průměrný počet na jednu vyjížďku je 15 členů. Manželé Honzerovi a Kosinkovi v loňském roce jezdili individuálně a předložili seznam tras, které absolvovali a kolik km ujeli.

Věřil by někdo, že je v našem blízkém okolí 18 mostů? Dne 20 října jsme absolvovali nevšední trasu přes mosty v Havlovicících, Úpici a Suchovršicích. A bylo jich opravdu 18. Pro zajímavost je nutné uvést, že tito borci: manželé Čápovi, Dibelkovi, Hejna P. Luštinec L., Prouzová V., Stará M. a Friebelová E. ujeli za rok 2005 s naší partou více než 600 km. Rekordmanem je Milada Stará, která ujela 750 km a vynechala jen 2 etapy.

Stanislav Čáp